A nappali alvás a kisgyermekek fejlődésének egyik fontos része. Megfelelő pihenéssel kiegyensúlyozottabbak, türelmesebbek és tanulékonyabbak maradnak a nap hátralévő részében is. Vajon mikor és hogyan hagyják el ezt az alvást, és mit tehetünk, ha a gyermek már nem alszik napközben? 😊 Nézzük meg a következőkben!

🛏️ Miért fontos a nappali alvás?
A kisgyermekek számára a nappali alvás nem csupán egy kis pihenőidő – valójában kulcsfontosságú a fejlődésük szempontjából. Kutatások kimutatták, hogy azok a gyermekek, akik napközben alszanak, sokkal jobban emlékeznek a délelőtt tanultakra, és a nap hátralévő részében is jobban tudnak teljesíteni.
(Forrás: BBC)
A délutáni pihenés segít a kicsiknek abban is, hogy kevésbé legyenek nyűgösek és túlfáradtak estére. Egy jól időzített nappali alvás hozzájárul a kiegyensúlyozott napirendhez és az éjszakai alvás minőségéhez is. 💐

💜 Mikor kezdik elhagyni a gyerekek a nappali alvást?
A legtöbb kisgyerek 4-5 éves korban kezdi elhagyni a nappali alvást. Ez azonban nem egyik napról a másikra történik, hanem egy lassú átmenet során.
Hogyan zajlik az átmenet?
👶 Első jelek: Már 3 éves korban előfordulhat, hogy néhány napon a gyermek nehezebben alszik el délután, vagy egyre kevesebb időt tölt alvással. Az is lehet, hogy este később alszik el, mert a nappali alvás miatt kevésbé fáradt.
🧒 Ritkuló alvások: 4 éves kor körül egyre többször előfordul, hogy a gyermek egy-egy nap nem alszik el délután. Ezeken a napokon azonban estére nyűgösebbé válhat, vagy hamarabb elalszik este. Ez annak a jele, hogy még szüksége lenne a nappali alvásra, de már nincs minden nap szüksége rá.
📚 Csak csendes pihenő: A következő lépés, hogy a gyermek már nem alszik el minden délután, de még szüksége van a pihenésre. Ilyenkor érdemes kialakítani egy csendes pihenőidőt, amikor nyugodt környezetben tölthet fél-egy órát. Ha néha elalszik, az teljesen rendben van.
☀️ Nappali alvás elhagyása: 5 éves kor körül már sok kisgyermek képes alvás nélkül is végigbírni a napot. Ekkorra már nincs szükség a délutáni alvásra, de a csendes pihenő továbbra is segíthet a regenerálódásban.
Az átmenet hónapokig, akár egy évig is eltarthat. Egyes napokon még alszik a gyermek, máskor már nem – ez teljesen normális folyamat. 💜

☀️ Hogyan történik a nappali alvás elhagyása?
A nappali alvás elhagyása nem egyik napról a másikra zajlik, hanem fokozatosan. Ha azt tapasztalod, hogy a gyermek már ritkábban alszik el, érdemes felkínálni számára egy csendes pihenőt, ahol mesét hallgathat vagy egyedül pihenhet.
A jól kialakított rutin sokat segíthet ebben az időszakban is:
💤 Ebéd után mindig legyen lehetőség a pihenésre
📚 Egy nyugodt mese vagy halk zene segíthet
🌆 A szoba legyen kicsit sötétebb és ingerszegény
Ha a gyermek nem alszik el, az sem baj – a lényeg, hogy kapjon egy kis időt a regenerálódásra.

Mit lehet tenni, ha már nem alszik a gyermek?
Ha a kicsi már nem alszik napközben, érdemes felkészülni arra, hogy délután fáradtabb lehet, és hamarabb lesz szüksége esti alvásra.
⏰ Ha nem aludt napközben, lehet, hogy az esti altatást előrébb kell hozni, akár 19:30-ra
📚 Ha nyűgösebb délután, segíthet egy kis csendes mesehallgatás vagy összebújás
🥰 Sok türelem és megértés kell ebben az átmeneti időszakban
Ha egy hosszú programmal teli nap van mögöttetek, de nincs lehetőség aludni, akkor egy 20-30 perces csendes pihenő sokat segíthet abban, hogy a gyermek estig kibírja.

👶 "Az én gyerekem már 2 évesen elhagyta a nappali alvást!"
Vannak gyerekek, akik már nagyon korán, 2-3 éves korban elhagyják a nappali alvást. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy nincs is rá szükségük! Ha délután nagyon nyűgös, estére kimerült, éjszaka gyakran felébred, akkor lehet, hogy még jót tenne neki egy kis pihenés. Ha nem alszik, akkor legalább egy csendes, nyugodt pihenés segíthet a nap hátralévő részében. 😌

💕 Összegzés: A nappali alvás nagyon fontos, és érdemes minden nap felajánlani, ameddig csak lehet. Az elhagyása egy hosszabb folyamat, amely türelmet és alkalmazkodást igényel. Ha a gyermek már nem alszik délután, a csendes pihenő segíthet abban, hogy estig kiegyensúlyozott maradjon. 🌟
A nappali alvás elhagyása egy hosszabb folyamat, ami minden gyereknél más tempóban zajlik. A legfontosabb, hogy figyeljük a gyermek jelzéseit, és támogassuk ebben az átmenetben! 💜

Szia! Imola vagyok 🙍🏼♀️
Kétgyermekes anyuka 👨👩👧👦, baba és kisgyermek alvási tanácsadó, önkéntes szoptatási segítő 🤱🏼. 👩🏼🎓A Magyar Alvástársaság és a Nemzetközi Gyermek Alvási tanácsadók Társaságának tagja. Az Álomtündér alvási tanácsadás alapítója. Tudtad, hogy a jó alvás nem szerencse vagy személyiség kérdése? 😴A te gyermeked is lehet jó alvó, és ehhez nem kell sírni hagyni. 🥰Megmutatom hogyan! Nézz körül a CSOMAGJAIM között, vagy foglalj egy ingyenes bemutatkozó HÍVÁST.
Iratkozz fel a hírlevélre! 💌
Altatási tippek, ingyenes segédanyagok, kedvezmények és a legfrissebb kutatások, naprakész információk alvás, altatás témakörben Iratkozz fel, hogy elsőként értesülj ezekről!
Comments