Képzeld el, hogy az éjszaka közepén arra ébredsz, hogy a gyermeked sírva kiabál, remeg, mintha valami nagyon megijesztette volna. Te azonnal ugrasz, próbálod megnyugtatni, de ő mintha ott sem lenne, nem reagál rád. Aztán reggel semmi nyoma az éjjeli drámának – ő vidáman kel, és egyáltalán nem emlékszik semmire. Ha ismerős ez a helyzet, akkor lehet, hogy a pavor nocturnus, vagyis az éjszakai terror áll a háttérben. Bár elsőre nagyon ijesztő lehet, fontos tudni, hogy ez egy ártalmatlan, de látványos alvászavar, amin sok gyerek átesik.

Mi az a Pavor Nocturnus?
A pavor nocturnus nem egy szokásos rossz álom, hanem egy olyan jelenség, ami a mélyalvásban történik. Ez azt jelenti, hogy a gyermek valójában nem álmodik, hanem egy alvási zavar miatt hirtelen, részben "felébred". Ilyenkor kiabálhat, sírhat, izzadhat, gyorsabban verhet a szíve, sőt, még akár fel is ülhet vagy járkálhat, de közben nincs teljesen magánál. Az igazán furcsa az, hogy másnap ebből semmire sem fog emlékezni.
Ilyenkor szülőként a legnehezebb, hogy bár segíteni szeretnél, valójában nem sokat tehetsz azon kívül, hogy mellette maradsz, és vigyázol rá, hogy ne essen baja. A legfontosabb, hogy ne próbáld felébreszteni, mert ez csak még jobban összezavarhatja. (Forrás: Medscape)

Mi az a rémálom?
A rémálom egy rossz álom, ami miatt a gyerek félve ébred. Ilyenkor teljesen magánál van, felébred a félelmére, és el is tudja mondani, mit álmodott. A rémálmok általában az éjszaka második felében, a REM-alvási szakaszban jelentkeznek, amikor az agy aktívan dolgozza fel a nappali élményeket. Egy-egy ijesztő mese, stresszes nap vagy nagy változás könnyen előidézheti őket.
A jó hír az, hogy ha a gyermek rémálmot lát, könnyen meg lehet nyugtatni: egy kis ölelés, egy pohár víz vagy néhány kedves szó sokszor elég ahhoz, hogy vissza tudjon aludni. (Forrás: Hopkins Medicine)

Mi a különbség a kettő között?
A legfontosabb különbség az, hogy míg a rémálomnál a gyermek felébred és emlékszik rá, az éjszakai terrornál nincs tudatánál, és másnap semmi nyoma annak, hogy történt valami.

Mit tehetsz, ha a gyermek éppen éjszakai terrort él át?
Ha ilyet tapasztalsz, az első és legfontosabb dolog: próbálj nyugodt maradni. Tudom, könnyű ezt mondani, amikor a gyerek sikít és nem reagál rád, de ha te is pánikba esel, az csak még feszültebbé teszi a helyzetet.
Ne próbáld felébreszteni – ezzel csak még jobban összezavarod. Ehelyett maradj mellette, figyelj rá, és ha szükséges, akadályozd meg, hogy kárt tegyen magában (például ha felállna vagy járkálna). Nyugodt, halk hangon beszélhetsz hozzá, de ne várd, hogy válaszol. Ha az epizód véget ér, finoman fektetsd vissza, takargasd be, és hagyd, hogy magától visszaaludjon. (Forrás: PMC)

Mikor forduljunk orvoshoz a Pavor Nocturnus miatt?
Bár az éjszakai terror legtöbbször kinőhető és nem igényel kezelést, van néhány eset, amikor érdemes szakemberhez fordulni:
Ha nagyon gyakran előfordul (például hetente többször vagy minden éjjel).
Ha a gyermek veszélyezteti magát (leesik az ágyról, nekimegy valaminek, esetleg üti magát).
Ha nappali fáradtságot okoz, és a kicsi emiatt nyűgösebb vagy figyelmetlenebb napközben.
Ha nagyobb életbeli változások után jelent meg (pl. stresszes helyzetek, trauma).
Ha a gyermek idősebb korban is tapasztalja (általában kisgyermekkorban jellemző, ha iskolás korban is fennáll, érdemes utánajárni).
Ha aggódsz, mindig jobb szakértő véleményét kikérni – ezzel semmit sem veszíthetsz, de legalább megnyugodhatsz.

Hogyan előzhetjük meg a rémálmokat és az éjszakai terrort?
Teljesen kizárni nem lehet őket, de néhány dolog segíthet csökkenteni az esélyét, hogy ezek előforduljanak.
Tippek:
Legyen ismerős és nyugodt a lefekvési rutin – egy megszokott, nyugtató esti rutin segíthet a kiszámíthatóságban és biztonságérzetet ad.
Lefekvési idő – érdemes következetesen minden nap nagyjából ugyanabban az időben kezdeni az esti alvást. Életkortól függően, de egészen ovi végéig én még a legkésőbb este 8-as fektetést javaslok.
Ne hagyd túlfáradni a gyermeket – a nappali alvás vagy pihenés még egészen ovi végéig nagyon fontos. A túlzott fáradtság pedig akár ki is válthatja az éjszakai terrort.
Korlátozd az esti képernyőidőt – a kék fény megzavarhatja az alvást. Lefekvés előtt 2 órával már semmilyen képernyőt ne nézzen a gyermek.
Kerüld az édességeket este - vacsorára próbáld meg elkerülni a nagyon cukros, ételfestéket is tartalmazó ételeket
Érzések vihara – Segítsd a gyerkőcöt abban, hogy felismerje és megértse az érzéseit, és biztosítsd róla, hogy mellette vagy, bármit is él meg. Ha fél vagy aggódik valami miatt, beszélgessetek róla, de közben erősítsd meg benne, hogy az alvás fontos és szükséges. ❤️

Plusz egy tipp a rémálmok elkerülésére
A kicsik fantáziája határtalan, és a napközbeni események, érzések gyakran kísértenek álmukban is. Éppen ezért sokat segíthet, ha esténként beszélgettek arról, mi történt vele aznap – mi volt jó, mi volt nehéz, és hogyan érezte magát. Ha tudja, hogy bármit elmondhat neked, az már önmagában megnyugtató.
És mi van, ha mégis fél a rossz álmoktól? Teremtsétek meg együtt az esti varázslatot! Például rázzátok ki a paplanból a rossz álmokat, vagy fújjátok ki őket a szobából. Napközben készíthettek egy álomőrző rajzot is – például egy mosolygós napocskát vagy egy kedves kis figurát, amit a kicsi ágya mellé tehetsz, hogy őrizze az álmait.
Ha a sötét is aggasztja, érdemes egy halvány piros fényű éjszakai lámpát használni – ez segít, hogy ne legyen teljes sötétség, de közben a melatonin termelődését sem zavarja meg túlságosan. Egy kis esti varázslattal sokkal könnyebbé és biztonságosabbá tehetitek az elalvást! 😊

Összegzés
A rémálmok és az éjszakai terror ijesztőnek tűnhetnek, de egyik sem jelent komoly bajt. Ha odafigyelünk a gyerek érzelmi és fizikai jólétére, valamint a nyugodt lefekvési szokásokra, sokat segíthetünk abban, hogy nyugodtabb éjszakáink legyenek. És ha bármi miatt bizonytalan vagy, nyugodtan kérdezd meg a gyermekorvost! 😊

Ha tetszett ez a bejegyzés, és szívesen olvasnál még hasonló, hasznos és támogató tartalmakat a gyerekek alvásáról, fejlődéséről és mindennapi kihívásairól, akkor iratkozz fel a hírlevelemre! Így elsőként értesülhetsz az új cikkekről, tippekről és praktikus tanácsokról – mert tudom, hogy a szülőség tele van kérdésekkel, és szeretnék segíteni neked ebben. 💜
Kevesebb ébredés. 😴 Könnyű altatás. 🥰 Sírni hagyás nélkül. 💜
Baba alvás tanácsadás 0-5 éves korig
留言