A háromról két nappali alvásra való átállás nem feltétlenül nehezíti meg sem az éjszakai, sem a nappali alvást. Ez egy természetes folyamat, amelyet a baba alvásigényének változása indít el. Vannak jelek, amelyekből következtethetünk arra, hogy az átállás megkezdődött, és számos praktika létezik, amelyek megkönnyítik ezt az időszakot. Ebben a blogban minden fontos tudnivalót összegyűjtöttem.

📅 Mikor jön el az átállás ideje?
A legtöbb baba 6 és 9 hónapos kora között áll át a két nappali alvásra. Az alábbi jelek arra utalhatnak, hogy itt az idő a napirendi változásra:
✅ Egyre nehezebben alszik el a a kicsi a harmadik alváskor, vagy teljesen elutasítja azt.
✅ Az esti altatás egyre nehezebb, sokat forgolódik a baba, nyűgös, nem akar elaludni.
✅ Hajnalban kezd ébredni, és nehezen alszik vissza.
✅ Az éjszakai alvása nehezebb lesz, gyakrabban ébred fel, pedig eddig már átaludta az éjszakát.
Ha ezek közül többet is tapasztalsz egy héten 3-4 alkalommal, két egymást követő héten is, akkor lehet, hogy a baba képes egyre többet ébren lenni két alvás között, azaz itt az ideje áttérni a 2 nappali alvásra.

😴 Hogyan vezesd be a két alvást?
Az átállás fokozatosan történik, és teljesen normális, ha egyik nap még háromszor alszik a baba, másik nap pedig már csak kétszer. A folyamat során az alábbi lépések segíthetnek:
1️⃣ Fokozatosan csökkentsd a harmadik alvás időtartamát – Próbáld meg minden nap 5-10 perccel csökkenteni a harmadik alvás hosszát, amíg már csak egy rövid szundikálás lesz.
2️⃣ Told el az első és a második alvást egy picit későbbre – Ez segít abban, hogy a kicsi kibírja estig túlfáradás nélkül.
3️⃣ Figyeld az ébrenléti időt! – Egy kétalvásos napirendnél általában 3-4 órás ébrenléti idő az ideális az alvások között.
4️⃣ Legyél rugalmas – Az átállás néhány hétig is eltarthat.

🗒️ Milyen egy jó kétalvásos napirend?
Bár minden baba más, itt egy példa, ami sok családnál bevált:
☀️ 07:00 – Ébredés
🥐 Reggeli
🍎 Tízórai
😴 10:00-11:30 – Első alvás
🍲 12.00 - Ebéd
😴 15:00-16:00 – Második alvás
🥯 Uzsonna
🍴 18.30 - Vacsora
📚 19.00 - Esti rutin
🌙 20:00 – Esti lefekvés
Ha a második alvás 15:00 után ér véget, akkor már este 7-8 körül nyugodtan lehet altatni. Ha viszont a második alvás 14:00 előtt befejeződik, akkor még szükség lehet egy rövid szundira délután 16:30-17:00 között, hogy ne legyen túlfáradt estére. 😴 Emiatt érdemes már reggel úgy alakítani a napirendet, hogy ha két alvásos napot tervezel, akkor a második alvás minimum 14.00-kor kezdődjön.

🤔 Meddig tarthat az átállás?
Az átmenet általában 2-4 hétig tart, de minden baba tempója más. Az is lehet, hogy egyik nap kettőt alszik, másik nap még hármat – ez teljesen normális! A legfontosabb, hogy türelemmel és következetességgel segítve megtörténjen az átállás.

A 2 nappali alvásra való átállás előbb-utóbb minden babánál eljön, ki korábban, ki később, de végül minden kicsi képes lesz napi kétszer legalább egy órát aludni. Ebben a fenti tippek nagy segítséget nyújthatnak, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen, és a baba pihenése kiegyensúlyozott maradjon. 💜

Szia! Imola vagyok 🙍🏼♀️
Kétgyermekes anyuka 👨👩👧👦, baba és kisgyermek alvási tanácsadó, önkéntes szoptatási segítő 🤱🏼. 👩🏼🎓A Magyar Alvástársaság és a Nemzetközi Gyermek Alvási tanácsadók Társaságának tagja. Az Álomtündér alvási tanácsadás alapítója. Tudtad, hogy a jó alvás nem szerencse vagy személyiség kérdése? 😴A te gyermeked is lehet jó alvó, és ehhez nem kell sírni hagyni. 🥰Megmutatom hogyan! Nézz körül a CSOMAGJAIM között, vagy foglalj egy ingyenes bemutatkozó HÍVÁST.
Iratkozz fel a hírlevélre! 💌
Altatási tippek, ingyenes segédanyagok, kedvezmények és a legfrissebb kutatások, naprakész információk alvás, altatás témakörben Iratkozz fel, hogy elsőként értesülj ezekről!
Comentarios